מרכז הכשרה וטיפול רגשי לאשה

פוביות ספציפיות

אם אתם מפחדים מחפצים או ממצבים מסוימים ועל כן משתדלים להימנע מהם אפילו אם ההימנעות פוגעת בתפקוד או בהתנהלות היומיומית, ייתכן שאתם סובלים מפוביה ספיציפית הניתנת לטיפול.

 

פוביות ספציפיות נפוצות מאוד. אדם אחד מפחד מכלבים, אחד מגבהים ואחר מנהיגה, ישנם סוגם רבים של פוביות כשהמשותף לכולם הוא פחד קיצוני שמופיע בעת חשיפה או ציפייה לחשיפה לאובייקט או סיטואציה מסיומת וניסיונות להימנע מהמצבים המאיימים הללו. הטיפול בפוביות ספציפיות יעיל מאוד ובתוך שעות בודדות ניתן להגיע להטבה משמעותית אצל רב המטופלים.

 

נהוג לסווג את הפוביות לחמש קבוצות. פוביות מחיות, פוביות מסביבה טבעית (גבהים, מים, ברקים, חושך), פוביות מפציעה ודם, פוביות מסיטואציות מסוימות (כגון מעליות, נהיגה, טיסה, מנהרות) ופוביות אחרות (ליצנים, חנק, מחלה).

 

הטבלה הבאה מראה דוגמאות להבדלים בין פחד סביר לבין פוביה:

table4

 

פוביה יכולה להתפתח לאחר טראומה – כמו חרדת נהיגה אחרי תאונה, היא יכולה להתפתח דרך צפייה בתגובות חרדה של אחרים – כמו פוביה מכלבים כאשר יש חרדה כזו לאחד ההורים והיא יכולה גם להתפתח בעקבות מידע על מצב מסוכן – כמו פוביה מנחשים בעקבות מידע מהסביבה על הסכנה. לא כל אדם יפתח פוביות במפגש עם סיטואציה טראומתית, מידע מפחיד או בצפייה באחרים, אנשים בעלי נטייה מולדת (גנטית) לפיתוח של הפרעות חרדה רגישים יותר במצבים אלו ועלולים לפתח פוביה.

 

הטיפול הפסיכולוגי – טיפול קוגניטיבי התנהגותי – בפוביה מאוד יעיל ולוקח 5-10 פגישות. הוא כולל חשיפה לגירוי המפחיד באופן הדרגתי, כך שניתן לראות שהקטסטרופה המצופה לא מתרחשת והחרדה יורדת בהדרגה. לעיתים הסיבה לפוביה היא גועל ולא פחד או שילוב של שניהם, גם במקרים אלו הטיפול עוזר להתרגל לתחושת הגועל והיא פוחתת בהדרגה.

 

אם אתם סובלים מפוביה שפוגעת לכם בתפקוד או באיכות החיים, אני מזמינה אתכם לפגישה בה אוכל לאבחן את הקושי ולהציע טיפול מתאים.